☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Závady a údržba koleček kufru

Mnohý cestovatel to bohužel zná. Koupí si nový kufr, který v prodejně jezdí nenaložený po rovné dlažbě vskutku krásně. Pak do něj naloží 23 kg a vyrazí na cestu, kde kufr čekají nástrahy v podobě obrubníků, kanálů či dlažebních kostek. Když to všechno kufr vydrží, musí ještě přečkat cestu po letištních pásech a nešetrnou manipulaci při nakládání a vykládání do letadla. Dříve či později se něco pokazí a kufr už nejede... Naštěstí lze většinou kolečka kufru zase opravit.

Nejčastější závady koleček kufrů

Zadřená kluzná ložiska

Levnější kufry mají kluzná ložiska, ve kterých po sobě kloužou plastové plochy. Časem se do nich však dostane špína a zvyšuje se tření. Třením vzniká teplo a kolečko se postupně roztaví.

Zadřená kluzná ložiska kufru
Důsledky zadřených kluzných ložisek kufru.

Vůle v kuličkových ložiscích

Dražší kufry mají kuličková ložiska, která však nebývají příliš kvalitní. Postupně se v nich zvyšuje vůle a kolečko se může pohybovat více a více ze strany na stranu až začne dřít o svou nosnou konstrukci, kterou postupně, ale vytrvale destruuje.

Vůle v ložiscích
Vůle v ložiscích.

Odloupnutý běhoun

Kvalitní kufry mívají kolečka s kovovým středem opatřené gumovým běhounem. Běhoun časem způchří a začne se odlupovat.

Odloupnutý běhoun
Odloupnutý běhoun na kolečku

Prosté opotřebení

I pokud nic vysloveně neselže, tak po delší době se gumové kolečko sjede stejně jako pneumatiky na autě.

Opotřebené kolečko kufru
Opotřebené kolečko kufru

Mechanické poškození

Občas má cestovatel smůlu a na letišti se dočká kufru s kolečkem prostě uraženým. U skořepinových kufrů jsou také častou specialitou poškozená plastová ucha nebo proražená skořepina.

Údržba koleček

Situace naštestí není tak beznadějná, jak by se mohlo z řádků výše zdát. Správným výběrem kufru a dodržováním následujících tipů můžete životnost kufru výzmamně prodloužit.

Správný výběr kufru

Pokud chcete, aby kufr dlouho sloužil, musíte přistoupit zodpovědně i k jeho výběru. Z naší zkušenosti více vydrží látkové kufry, než kufry skořepinové. Skořepina může prasknout a nejde opravit, zatímco látku případně zašijete. U skořepinových kufrů se navíc ráda lámou plastová ucha.

U koleček se zaměřte na kvalitu provedení. Jejich uložení by nemělo mít vůli. Přednost dejte kolečkům s kuličkovými ložisky. Doporučujeme vyhnout se různým speciálním obřím či jiným nestandardním kolečkům, protože jejich náhradu za pár let pravděpodobně neseženete.

Kufr nepřetěžujte

Kufr zbytečně nepřetěžujte. Když už toho musíte naložit hodně, buďte opatrní zejména při sjíždění obrubníků či schodů.

Kontrola a časná výměna

Po každé delší cestě kufr prohlédněte a zkontrolujte, zda se na kolečkách nezačíná projevovat některá z výše zmíněných závad. Pokud ano, doporučujeme ji řešit výměnou koleček či ložisek hned v zárodku. Zabráníte tím dalšímu poškození (např. uchycení kolečka) a zničení kufru během další cesty. Je-li vše v pořádku, odstraňte případné nečistoty a vlasy namotané na osičkách koleček a můžete se těšit na další cestu.