☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Odvrtání nýtů

Kvůli úspoře materiálu se na kufrech často jako spojovací materiál používají nýtky. Spojení je to pevné, avšak nerozebiratelné. Problém tedy nastává, pokud je třeba přinýtovanou část kvůli opravě odmontovat. Zde si ukážeme, jak v takovém případě postupovat.

Postup budeme ilustrovat na opravě kufru značky High Sierra. Postup lze však opakovat i pro jiné značky kufrů. Aby bylo možné vložit a utáhnout osičku nového kolečka, bylo třeba vymontovat celé uchycení kolečka, které však bylo přinýtované.

Krok 1: Příprava materiálu

K odvrtání nýtku se zpravidla hodí:

  • vrtačka, akuvrtačka nebo vrtací akušroubovák
  • vrták do kovu - velikost 5-8 mm
  • plochý šroubovák
  • kleště - kombinované, siko nebo multifunkční
  • podložky, šroub a matice pro nahrazení nýtu
  • inbus 3 mm + klíč 8 mm pro utažení šroubu a matice místo nýtku

Připravíme si nářadí a přístup k odvrtávanému nýtku z obou stran - např. rozepnutím stélky kufru. Velikost vrtáku volíme tak, aby byla o něco málo menší než hlava odvrtávaného nýtku.

Krok 2: Odvrtání hlavy nýtku

Nýt má závěrnou a přípěrnou hlavu. Přípěrná hlava je ta hezčí, symetrická, kterou měl nýtek z výroby. Většinou směřuje ven z kufru. Závěrná hlava je ta rozklepnutá, ošklivější. Většinou směřuje dovnitř kufru. Lepší je odvrtávat závěrnou hlavu.

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout. Nýtek pak vytlačíme ven. Stejný postup opakujeme pro všechny nýtky, které potřebujeme odvrtat.

Krok 3: Náhrada nýtku šroubem

Po vyjmutí všech nýtků vyjmeme odvrtanou součást, provedeme potřebné opravy a přimontujeme ji zpět na kufr. Pokud máte nýtovací kleště, můžete součást zpět přinýtovat. Nemáte-li kleště nebo chcete-li zachovat rozebiratelný spoj pro budoucí opravy, použijte místo nýtků šrouby a pojistné matice. Místo standardních nýtků na kufrech většinou pasují šrouby M5. Když jdou špatně vložit, ujistěte se, že všechny otvory lícují na sebe případně otvor předvrtejte 5 mm vrtákem.