☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Výměna pevných koleček

Poškodilo se vám kolečko na cestovním kufru nebo jiném zavazadle? Nezoufejte, oprava je snadná a kufr či zavazadlo bude dále sloužit. V tomto návodu se dozvíte, jak vyměnit jednoduché kolečko s pevnou osou.

Doporučujeme vyměnit vždy obě kolečka, jinak by kolečko na každé straně jelo trochu jinak a kufr by mohl táhnout do strany.

Krok 1: Příprava materiálu

Budete potřebovat:

  • kufr nebo jiné zavazadlo s poškozenými kolečky
  • náhradní kolečka a osičky odpovídajících rozměrů
  • pilku na železo
  • 2 inbusové klíče

Krok 2: Zpřístupnění mechanismu kolečka z vnitřní strany

Na rozdíl od otočných koleček jsou kolečka s pevnou osou schovaná většinou v těle kufru. Abychom se k nim dostali i z vnitřní strany, je nutné dostat se přes vnitřní stélku zavazadla. U některých kufrů je vnitřní stélka na zip. Pak stačí zip otevřít a zpřístupnit si tak mechanismus kolečka. Pokud stélka není opatřena zipem, budete ji muset rozpárat poblíž koleček.

Krok 3: Odstranění poškozených koleček kufru

Kolečka cestovních kufrů a zavazadel jsou většinou přinýtovaná. Původní osičku tak musíme odvrtat nebo odříznout. Nejjednodušší je její odříznutí pilkou na železo.

Pilku přiložíme na osičku poškozeného kolečka a přeřízneme ji. Dáváme přitom pozor, abychom nepoškodili držák kolečka a nepořezali se. Po úplném přeříznutí starou osičku a kolečko vyjmeme a vyhodíme.

Krok 4: Instalace nového kolečka

Nové kolečko vložíme na místo původního a uchytíme ho pomocí nové šroubovací osičky. Pokud by kolečko někde drhlo o držák, může pomoci umístit na obě strany mezi držák a kolečko podložky.

Kufr z fotografií měl atypické rozměry a bylo nutné ještě pomocí vrtáku zvětšit otvor pro osičku na 8 mm. Díky přesně vyvrtanému otvoru nebylo nutné použít matku pro utažení osičky. Osička drží díky zašroubování do plastu.

Osičku dotáhneme a vyzkoušíme, že se kolečko může volně otáčet.

Krok 5: Uzavření vnitřní stélky kufru

Vnitřní stélku vrátíme do původního stavu zapnutím zipu nebo zašitím rozpáraného místa.

Opravený kufr z návodu již úspěšně absolvoval několik cest, mimo jiné 3 týdny cestování po USA.