☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Cestovní kufry v proměnách času

Do konce 19. století byly cestovatelským standardem těžké masivní truhly, které se vyznačovaly tím, že je musely nosit dva nosiči, což bylo značně nepraktické. Kdo však tehdy mohl dovolit cestovat, měl většinou k dispozici i dostatek služebnictva, které se o jeho nemotorná zavazadla postaralo. Ostatně i samo slovo zavazadlo je odvozeno od slova zavázeti, tedy překážet, vadit. Běžní lidé moc necestovali a na svých kratších cestách si vystačili s ranci, tlumoky či pytli.

Cestovní truhla
Cestovní truhla [1].

Truhly na kolečkách

S rozvojem železniční dopravy a parníků se cestování stalo dostupnější a cestovatelé začali přemýšlet, jak si manipulaci s truhlami usnadnit. E. S. Clapp si v roce 1864 patentoval truhlu s výsuvnými koly. Jeho vynález měl nahradit namáhavé nošení a ušetřit majitelům za nosiče.

Cestovní truhla na kolečkách
Cestovní truhla s výsuvnými kolečky [2].

Klasické cestovní kufry

Na konci 19. století se cestování stalo módní záležitostí a turisté potřebovali praktičtější zavazadlo než truhlu. Našli ho v klasickém cestovním kufru, který se začal prosazovat od počátku 20. století. Kufry měly rám ze dřeva či železa, byly potažené látkou nebo kůží a vystužené v rozích. Nosily se za madlo připevněné na delší straně a měly podobu úzkého kvádru, aby se při chůzi nepletly pod nohy.

Klasický cestovní kufr
Klasický cestovní kufr [3].

Klasické kufry s kolečky

Průkopnicí v oblasti jezdících kufrů se stala v roce 1937 Anne W Newton, která si nechala patentovat jakýsi skateboard se čtyřmi otočnými kolečky, který se ke kufru připevnil zespodu. Stále častější samostatné cesty žen tak otevřely prostor pro další inovace. V roce 1946 Rudof Keil patentoval kufr se dvěma integrovanými kolečky a v roce 1949 pak Kent R Costikyan vynalezl postroj, kterým se připevnila dvě kolečka k běžnému cestovnímu kufru. Tyto nápady však předběhly dobu a žádný z nich se masově neujal.

Skateboard s kolečky pod kufr Kufr se dvěma kolečky Postroj na kufr s kolečky
Nápady, které předběhly dobu [4][5][6].

Na cestovní kufry s kolečky si svět musel počkat až do roku 1970. Rozmach letecké dopravy a s ní spojený pohyb s kufry po rozlehlých letištní halách, inspiroval Bernarda Sadowa k tomu, aby změnil způsob zacházení se zavazadly. Když se jednou vracel z dovolené a vlekl po letišti své dva velké kufry, tak si všiml pracovníka převážející těžký stroj na kolečkách a došlo mu, že kolečka by potřebovaly i jeho kufry. Na svůj kufr si pak přidělal čtyři otočná kolečka a kufr tahal za sebou na popruhu. Svůj nápad si nechal obratem patentovat. Zprvu měl problém pojízdný kufr udat, ale nakonec se nápad zalíbil obchodnímu řetězci Macy's a ujal se na trhu. Ano, lidstvo bylo dříve na Měsíci, než začalo prodávat kufr na kolečkách.

Kufr s kolečky v roce 1970
Kufr s kolečky v roce 1970 [7].

Kufry se dvěma pevnými kolečky

Sadowův kufr byl však stále pouze klasický kufr s přidělanými kolečky. Opravdová revoluce v kufrech přišla až s kufrem Rollaboard, který vymyslel v roce 1987 pilot aerolinek Northwest Airlines 747 Robert Plath. Kufru přidělal dvě kolečka a teleskopické madlo. Založil firmu Travelpro a nápad v roce 1989 patentoval. Jeho kufry si nejprve oblíbili piloti a stewardi, ale brzy se staly populární i mezi bežnými cestovateli. Kufry této konstrukce se prodávají dodnes. Nový způsob manipulace s kufry dovolil změnit proporce kufrů ze štíhlého tvaru "knihy" zpět do tvaru více připomínajících truhu. Moderní kufry jsou tak sice objemnější, ale kvůli své šířce se velmi špatně nosí v ruce.

Kufr s pevnými kolečky a teleskopickým madlem
Kufr typu Rollaboard s pevnými kolečky a teleskopickým madlem [8].

Kufry se čtyřmi otočnými kolečky

I přes značné vylepšení se kufry se dvěma pevnými kolečky musí při jízdě podporovat a nelze s nimi snadno popojíždět např. ve frontě na odbavení nebo v uličce letadla. Proto vznikly kufry se čtyřmi kolečky, které lze pouze posunovat po zemi, aniž by člověk musel balancovat s celou hmotností kufru. V roce 1996 firma Samsonite přišla s kufrem, který měl dvě kolečka otočná a dvě pevná. Později se ujala varianta se všemi kolečky otočnými.

Kufr se čtyřmi kolečky
Kufr se čtyřmi kolečky [9].

Poslední masově zavedenou novinkou jsou kufry se čtyřmi otočnými dvojitými kolečky někdy též označované jako kufry s osmi kolečky. S dvojitými kolečky přišel Samsonite v roce 2006. Dvojitá kolečka řeší některé neduhy jednoduchých otočných koleček. Více se o rozdílech mezi různými typy koleček dočtete v textu Typy koleček cestovních kufrů.

Dvojitá kolečka Samsonite Konstrukce čínských dvojitých koleček
Dvojitá otočná kolečka [10, 11].

Co myslíte, čekají nás nějaké další zásadní změny a vynálezy v konstrukci kufrů?

Zdroje