☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Měření velikosti koleček

Rozbitá kolečka na kufru vyžadují opravu a rozhodli jste se provést ji sami dle jednoho z našich návodů? Pak budete potřebovat objednat správnou velikost koleček a osiček. V tomto textu naleznete tipy jak kolečka a osičky na kufr změřit a vybrat vhodná náhradní kolečka na opravu.

Základní rozměry

Existuje mnoho různých tipů koleček, ale pro vybrání náhradního kolečka nám stačí zjistit čtyři základní rozměry: průměr kolečka, tloušťka kolečka, průměr osičky a délka osičky.

Průměr kolečka D

Průměr kolečka označuje nějvětší vnější průměr běhounu kolečka, typicky v milimetrech. U krajů bývá kolečko zpravidla o něco menší než uprostřed. Kolečka na kufrech mívají průměr od 35 mm do 100 mm.

Průměr kolečka Průměr kolečka při bočním pohledu
Průměr kolečka D.

Náhradní kolečko na výměnu nemusí být na milimetr přesně stejně velké jako to původní, jen si musíme ohlídat, aby nebylo příliš malé ani příliš velké. Příliš malé kolečko by bylo utopené v uchycení a nevyčnívalo by dostatečně z nosné konstrukce. Naopak přílíš velké kolečko by nemělo dostatek prostoru a dřelo by o nosnou konstrukci nebo by ho vůbec nešlo namontovat.

Nejlepší je zvolit kolečko z naší nabídky s průměrem co nejbližším původnímu kolečku. Pokud to vyjde někde mezi, doporučujeme sáhnout po menší variantě, neboť větší kolečko by nemuselo mít dost prostoru.

Tloušťka kolečka T, t

Tloušťka nebo též šířka kolečka, opět udáváná v milimetrech. Některá kolečka mají vystouplou vnítřní část ložiska, aby kolečko bylo dále od nosné konstrukce. V takovém případě rozlišujeme tloušťku samotného kolečka t a tloušťku kolečka u ložiska T.

Tloušťka u ložiska T se u koleček na kufry pohybuje od 21 mm do 27 mm u větších koleček. Nové kolečko může být klidně tenčí než původní, neboť ho můžeme vypodložit na stranách podložkami.

Tloušťka kolečka
Tlouštky kolečka T, t.

Průměr osičky d

Průměr osičky označuje průměr vnitřního otvoru v kolečku, kterým prochází osička. U kufrů se můžeme setkat s průměry osiček 6 nebo 8 mm, přičemž 6 mm převažuje. U našich koleček lze změnit průměr osičky výměnou ložisek.

Průměr osičky
Průměr osičky d.

Délka osičky l

Délka osičky je dána tloušťkou kolečka a tloušťkou uchycení kolečka v kufru.

Průměr ložiska DL

Průměr ložiska označuje vnější průměr ložiska a odpovídá průměru vybrání v kolečku pro usazení ložiska. U kufrů se používají zpravidla průměry ložisek 19 nebo 22 mm. Tento rozměr nás zajímá, pouze pokud chceme na kolečku měnit ložiska, např. kvůli jinému průměru osičky.

Průměr ložiska
Průměr ložiska DL.

Tipy pro měření

Nejde o desetiny milimetru, i tak ale může pomoci pár tipů, jak správně změřit velikost náhradního kolečka.

Výběr kolečka pro měření

Pokud kolečko měříte kvůli výměně, může být již značně opotřebované. Snažte se tedy měřit to kolečko, které je zachovalejší. U kufru se čtyřmi otočnými kolečky (pokud jsou stejná), je lepší změřit zadní kolečka, která nebývají tolik opotřebovaná. Pokud jsou kolečka již značně poškozená, pokuste se odnadnout, jak velké kolečko by se na jejich místo mohlo vejít.

Měření pravítkem

Nejdostupnějším nástrojem pro změření je obyčejné pravítko. V meření pravítkem nám ale bude překážet uchycení kolečka, takže rozměry musíme do značné míry odhadovat. Nejlepších výsledků při měření pravítkem proto dosáhneme, pokud měřené vymontujeme nebo přeřízneme osičku a měříme kolečko samotné již vymontované z kufru. Stejně tak se bude dobře měřit průměr i délka přeřízlé osičky. U délky osičky přičtěte ca 1 mm, který byl odstraněn řezem.

Mějte na paměti, že průměr kolečka, který nás zajímá je ten největší v jeho středu.

Měření posuvným měřítkem

Přesnější je měření posuvným měřítkem neboli šuplerou. Nepotřebujeme sice pomocnou stupnici (nonius) pro určování desetin milimetru, ale posuvné měřítko nám umožní "obejmout" kolečko přes průměr.

Pomocí vytisknutého taháku

Máte-li k dispozici tiskárnu, můžete si vytisknout na formát A4 nabídku našeho e-shopu v měřítku 1:1 a jednoduchým přiložením původního kolečka zjistit správné rozměry náhradního kolečka.