☰ Menu Domů Doprava a platba Obchodní podmínky Kontakt shopping_cart Košík (0)

Oprava dvojitých koleček

Vyměnit pevná nebo otočná kolečka není s našimi návody žádný problém. Stále častěji se však setkáváme s dotazy týkající se oprav dvojitých koleček. Přinášíme proto návod na opravu dvojitých koleček, který je rozdělen do dvou částí. První část popisuje, jak opravit samotná kolečka. Druhá část se věnuje opravě uchycení kolečka, protože kolečko často jaksi zmizí i se svým uchycením a z kufru pak trčí pouze montážní trn.

Výměna koleček

Pokud je na kolečkách poškozený běhoun nebo je kolečko prasklé či uražené, ale uchycení koleček je v pořádku, stačí kolečka vyměnit. Doporučujeme měnit obě kolečka z dvojice.

Krok 1: Příprava materiálu

Pro výměnu dvojitých koleček budete potřebovat

Změřte průměr původního kolečka a podle něj si objednete nové dvojité kolečko. Délku nové osičky také změřte dle původního kolečka.

Krok 2: Přeříznutí nebo odmontování osičky

Pokud je osička rozebiratelná, rozmontujte ji. Většinou je ale nerozebiratelná a je třeba ji přeřiznout. Po přeřiznutí starou osičku a stará kolečka vyjměte. U některých typů držáků však nelze osičku ani po přeříznutí vyjmout. V takovém případě budete muset vyměnit celý držák dle druhé části návodu.

Krok 3: Montáž nových koleček

Na osičku nasuneme jedno kolečko a distanční podložku. Pak kolečko zasuneme do držáku a z druhé strany nasuneme druhou distanční podložku, druhé kolečko a zašroubujeme osičku.

Výměna držáku dvojitých koleček

Plastový držák dvojitého kolečka je připevněn na kovovém montážním trnu a zajištěn nýtkem nebo kolíkem. Kolík či nýtek může být viditelný nebo schovaný za kolečkem. Držák může být poškozen či ztracen. Naštěstí i takto rozbitý kufr lze opravit.

Krok 1: Příprava materiálu

Pro výměnu držáku dvojitého kolečka budeme potřebovat:

  • nový držák dvojitého kolečka
  • inbus 2.5 mm
  • kladivo + hřebík na vyklepnutí pojistného kolíku
  • vrtačka + vrták na odvrtání pojistného nýtku
  • vazelína

Nový držák si budete moci již brzy vybrat z naší nabídky.

Krok 2: Demontáž starého držáku kolečka

Pokud jsou na držáku ještě kolečka, sundáme je. Najdeme pojistný kolík nebo nýt. Kolík vyklepneme pomocí hřebíku a kladiva, aby vylezl z těla držáku. Pak ho lze již vytáhnout kleštemi. Pojistný nýt je třeba odvrtat. Po vyjmutí pojistného kolíku či nýtu by měl jít starý držák vytáhnout z montážního trnu.

Krok 3: Montáž nového držáku kolečka

Trn namažeme vazelínou a nasuneme na něj nový držák. Vyzkoušíme, že se může volně otáčet a zajistíme jej na trnu šroubkem. Můžeme pokračovat montáží koleček.